Pomocí výpočtů byl nalezen nový, perspektivní typ ternárních hydridů, který by mohl být důležitý pro vývoj vysokoteplotních supravodičů.
Supravodiče jsou velmi zajímavé materiály, které vedou elektrický proud bez odporu. Dnes používané supravodivé materiály vyžadují chlazení kapalným heliem (teplota 4 K, -269 °C), to je ale poměrně nedostatkové a dost drahé. Proto se hledají materiály, které by umožňovaly snadnou výrobu supravodivých drátů a měl kritickou teplotu dostatečně vysokou, aby je stačilo chladit kapalným dusíkem (77 K, -196 °C), který je výrazně dostupnější a levnější. Zlatým grálem je samozřejmě dosažení supravodivosti za laboratorní teploty, ale to asi ještě nějaký čas zabere.
Jelikož je syntéza těchto sloučenin obtížná a nákladná, jsou důležitým pomocníkem i teoretické výpočty. Ty mohou pomoci s vyloučením slepých uliček a ušetřit tak nemalé prostředky a samozřejmě i čas. V časopise Chemistry of Materials byl publikován článek, popisující teoretické krystalové struktury nových ternárních hydridů lanthanu a yttria s obecným vzorcem (LaH6)(YH6)y. Ty jsou inspirovány už známým hydridem lanthanu, přidáním dalšího kovu se rozšiřuje počet možných uspořádání.
Jako perspektivní se jeví struktury obsahující klece LaH24 a YH24, ty jsou ale stabilní pouze za velmi vysokých tlaků, zpravidla nad 200 GPa. Nejslibnější je materiál se vzorcem LaY3H24, u kterého lze očekávat kritickou teplotu v rozmezí 145-137 K.
Tyto předpovědi jsou velmi zajímavé a mohou výrazně usnadnit vývoj nových supravodivých materiálů a pomoci také ve zkoumání teoretických principů supravodivosti.