Uhlíková vlákna mohou sloužit k ukládání energie v karoserii auta

Automobilový a letecký průmysl se snaží o snižování hmotnosti vozidel, aby je bylo možné napájet elektřinou. Snížená hmotnost umožní delší dojezd vozidla.

Karoserie
Část vozidla, určená k přepravě osob a nákladu a k jejich ochraně před nepříznivými vnějšími vlivy.
Uhlíkové vlákno
Vlákno, které obsahuje uhlík v různých modifikacích. Jedná se o dlouhý, tenký pramen materiálu o průměru 5–8 μm složeného převážně z atomů uhlíku.
Karoserie
Karoserie. Credit: Jiří Sedláček/Commons

Jedna z možností, jak toho dosáhnout, byla vyvinuta ve Švédsku. Uhlíkové trubice lze využít pro konstrukci karoserie vozidla a díky jejich vlastnostem mohou sloužit zároveň jako baterie, protože dokáží uložit poměrně velké množství energie.

Uhlíkové vlákno
Uhlíkové vlákno. Credit: Cjp24/Commons

Problémem byla optimalizace výroby tak, aby získaný materiál měl jak dobrou tvrdost a mechanickou odolnost, tak i velmi dobré elektrochemické vlastnosti. Pokud mělo uhlíkové vlákno malé a neorientované krystaly, má dobré elektrochemické vlastnosti, ale horší mechanické. Naopak, pokud jsou krystalky v uhlíkovém vlákně větší a souhlasně orientované, jsou výsledné mechanické vlastnosti dobré, ale elektrochemické jsou špatné.

Vzhledem k poměrně velkému objemu karoserie není nutné, aby měly baterie vysokou energetickou hustotu, tím se zvyšuje jejich bezpečnost oproti standardním bateriím, navíc neobsahují žádné těkavé látky.

Odkazy

  1. Carbon fiber can store energy in the body of a vehicle
  2. Carbon fiber can store energy in the body of a vehicle

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..