Vyšlo další číslo časopisu Vesmír, tentokrát jde o prázdninové dvojčíslo s rozsahem 100 stran. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem tohoto čísla je Moře.
Moře a oceány tvoří zhruba 71 % plochy Země, je to tedy pro člověka velice důležité téma. První článek je věnován těžbě kovů a nerostů z mořského dna, hlavně tedy otázce, jestli těžit nebo netěžit a samozřejmě otázce mořského práva. Dále se dočteme o bioluminiscenci, trilobitech a taky námořní historii Čech a Moravy. Pro pohyb člověka na moři jsou samozřejmě nezbytné mapy, jeden článek je proto věnován mořské kartografii. Poslední článek této série je věnován THC, což v tomto případě nejsou drogy, ale termohalinní výměník.
Rubrika rozhovor je věnována profesoru lékařské mikrobiologie Danielu Růžkovi, který se věnuje studiu virů, kteří se šíří pomocí členovců, např. klíšťat.
Velice zajímavý článek je věnován uranu a jeho zásobám na našem území.
V dalším článku se dozvíme, jakým způsobem se upravují družicové snímky před zveřejněním.
Je zde i článek věnovaný grafenu, tedy allotropické modifikaci uhlíku tvořené jednou vrstvou grafitu. V článku se podíváme na možnosti velkovýroby grafenu z grafitu.
Závěrečné architektonické okénko je věnováno školičkám, neboli provizorním dvoutřídkám.
Časopis samozřejmě obsahuje podstatně více článků, prázdninový rozsah je opravdu velmi velký. Podrobný obsah celého čísla naleznete zde.