Vesmír 2024/7-8

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír, tentokrát jde o prázdninové dvojčíslo s rozsahem 92 stran. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem tohoto čísla je čich.

Rozhovor je v tomto čísle věnován Regině Barzilay z MIT a využití umělé inteligenci v medicíně. Na následujícím videu si můžete poslechnout její zajímavou přednášku, která proběhla v Praze v rámci cyklu Věda na Hradě.

Hlavním tématem prázdninového čísla je čich, jeden ze smyslů, jehož ztrátu si někteří z nás vyzkoušeli během onemocnění Covidem. Téma je rozebráno celkem v osmi článcích, podíváme se na lidský pach, význam čichu u novorozenců i zvířecích mláďat, savčí feromony, čich ptáků a na závěr na účel čichových buněk v různých tkáních a také na vůni kávy.

Pro chemiky je zajímavý článek o Nobelově ceně za chemii z roku 2023, který je zaměřen na kvantové tečky, tzn. částice o velikosti jednotek až desítek nanometrů s velmi zajímavými vlastnostmi. A také článek o využití 2D materiálů v elektronice.

Dva články jsou věnovány sopkám, a to jak na Venuši, tak i na bližším Islandu, přesněji na poloostrově Reykjanes.

Pro milovníky historie vědy je zde článek o nejasnostech okolo smrti dánského astronoma a alchymisty Tycha Brahe.

Čtenář nebude ochuzen ani o články o vesmíru, kromě již zmíněných vulkánů na Venuši se dočteme i o plánované evropské sondě EnVision, která by měla odstartovat v roce 2031.

Závěrečný článek z architektury je opět věnován karlovarské galerii, tentokrát baroknímu letohrádku Ostrov.

Letohrádek Ostrov. Zdroj: Palickap/Commons

A samozřejmě je zde mnoho dalších článků. Přeji příjemné počtení v letních vedrech.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..